X

والدین گرامی

دانشجویان با ورود به دانشگاه وارد دوره هیجان انگیز و در عین حال چالش برانگیز میشوند که باید برای مواجهه با ان باید مهارتهای جدید کسب کنند و یا اینکه ممکن است از نظر بهداشت روانی نیاز به کمک تخصصی داشته باشند لذا خانواده ها نیز باید متناسب با فرزندانشان پذیرای تغییرات جدید در سطوح مختلف تحصیلی ،شخصیتی،اجتماعی و ... در کنار فرزندانشان  باشند تا ایشان دوره پر از تغییرات ،نشاط و در عین حال پر چالش را باحداکثر انرژی و کمترین آسیب طی کنند. لذا مرکز مشاوره دانشگاه آماده است تا در صورت نیاز با والدین گرامی در تماس باشد  از طریق لینک های زیر میتوانید راه های ارتباطی مارا بشناسید.

روش های برخورد والدین در مواجهه با پذیرش فرزند در دانشگاه:

1-چسبندگی به فرزند و ادامه روند قبلی: بعضی والدین به گونه ای با دانشجو رفتار می کنند که گویی هنوز طفل کوچکی است و بدون والدین خود دچار مشکلات شدید می شود . این والدین ، با چسبندگی به فرزند ، تغییر رشدی طبیعی سن فرزندشان را انکار می کنند و همان برخوردی را که با یک دانش آموزدبستانی دارند با دانشجو نیز اعمال می نمایند.

2-رها کردن: عده ای از والدین ، برعکس مورد فوق ، برخورد افراطی دیگری دارند . آنان بر این اساس که فرزندشان بزرگ شده است ، با فرض اینکه او یک دانشجو است پس از عهده همه مسائل خود بر می آید ، او را رها می کنند.

3-ارتباط غنی همراه با استقلال: عده دیگری از والدین ، برخورد میانه تری اتخاذ می کنند. آنان می پذیرند که فرزندشان باید به سوی استقلال بیشتر حرکت کند ولی این فرایند را امری تدریجی می دانند . به همین دلیل به همان اندازه ای که دانشجو توانایی استقلال بیشتری می یابد ، به او این فرصت را می دهند ولی ارتباط خود را با او قطع نمی کنند بلکه تغییر می دهند . این گروه از والدین ، ارتباط مثبت ، غنی و متعادل با فرزندان را نگه می دارند ولی نوع نظارت به رفتار فرزندشان را تغییر می دهند.

*فرزندان ما در هر شرایطی که باشند ، نیاز به ارتباط با والدین دارند . اگرچه گاهی اوقات از والدین فاصله می گیرند ولی این نیاز در آنها وجود دارد . اگر والدین بتوانند نقش راهنما و مشاور را به درستی ایفا کنند و از کنترل او دست بردارند آن ها بیشتر به والدین خود نزدیک خواهند شد .

گاهی اوقات والدین به جای ارتباط با فرزندان خود از روش هایی استفاده می کنند که به رابطه آن ها با فرزندانشان صدمه میزند از جمله :

نصیحت ، کنترل ، بازجویی ، چک کردن و وارسی کردن لوازم دانشجویان بدون کسب اجازه ، گوش دادن به مکالمه های تلفنی آنان ، سخنرانی ، سرزنش ، مقایسه کردن و ...

روش های بالا ، فقط به رابطه آن ها با فرزندانشان لطمه می زند. به جای این کار بسیار مهم است که بتوانید :

با دانشجویان در تماس باشید

برای بسیاری از دانشجویان، شروع دانشگاه؛ اولین سال های دوری و جدایی از خانواده است. حتی، دانشجویانی که در شهر خود تحصیل می کنند نیز ممکن است تا به حال این قدر دور از خانواده نبوده باشند. به خصوص دوری از خانواده برای دانشجویان وروردی جدید و دانشجویانی که در شهر دیگری تحصیل می کنند ، بسیار سخت و دشوارتر از سایر دانشجویان خواهد بود. در این زمان ها، آن ها به ارتباط و تماس با والدین خود به شدت نیاز دارند. بنابراین وجود ارتباط با خانواده، می تواند تا حد زیادی اثر استرس ورود به دانشگاه را کاهش دهد. سعی کنید به صورت های مختلفی با دانشجو ارتباط داشته باشید. نوع ارتباط بستگی به امکانات شما دارد. هر نوع ارتباطی ارزشمند است: تلفن همراه، تلفن ثابت، پست الکترونیک، نامه، پیامک و ...

به نیازهای عاطفی دانشجو بیشتر از نمره های وی اهمیت دهید

دوره دانشجویی فقط دوره تحصیلات عالی نیست. بلکه در کنار تحصیل فعالیت های متعدد دیگری نیز در زندگی دانشجویان مطرح می شود. آن چه که در این میان نقش تعیین کننده ای دارد، وضعیت سلامت جسمی و روانی آن ها است. به خصوص سلامت روان دانشجویان از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. افرادی در دانشگاه بسیار موفق عمل می کنند که علاوه بر تحصیل، از سلامت روان شناختی بالایی نیز برخوردارند. نکته بسیار مهم آن است که والدین در سلامت روان فرزندان دانشجوی خود نقش بسیار مهمی دارند. حمایت روانی که والدین از فرزندان خود دارند ، نقش تعیین کننده ای در کاهش استرس های آن ها دارد . بنابراین بسیار مهم است که علاوه بر وضعیت تحصیلی دانشجو، نگاه دقیقی به سلامت روان او نیز داشته باشید. فرزندان به عشق، محبت، توجه و علاقه والدین خود بسیار احتیاج دارند.

به نگرانی های دانشجو توجه کنید

اگر چه دوره دانشجویی شروع دوره بزرگسالی و جوانی است، با این حال آن ها نیاز دارند که شما در دسترسشان باشید تا بتوانند مسایل و موضوعات مهم زندگی خود را با شما در میان بگذارند. مشکلات و احساسات آن ها را دست کم نگیرید. واضح است زمانی دانشجویان می توانند نگرانی های خود را با شما مطرح کنند که اوقاتی برای گفت و گو، دور هم نشستن، فعالیت مشترکی باهم انجام دادن و ... وجود داشته باشد. همچنین زمانی دانشجویان می توانند نگرانی های خود را با شما در میان بگذارند که از برخورد بالغانه شما مطمئن باشند. نا امیدی و درماندگی، برخوردی توام با درک و فهم باشد. دانشجو زمانی نگرانی های خود را با شما مطرح می کند که از توانایی و ظرفیت بالای شما در برخورد با مسایل و مشکلات آگاه باشد.

فرزند خود را همان طور که هست بپذیرید

دانشجو را همان طور که هست بپذیرید . ممکن است شخصا از رشته تحصیلی­اش، دانشگاه محل تحصیل و... راضی نباشید و انتظارات بالاتری از فرزندتان داشته باشید ، ولی به خاطر بسپارید که فرزند شما در هر رشته تحصیلی و هر دانشگاهی که درس بخواند، در هر حال فرزند شماست و به حمایت شما احتیاج دارد. وجود شما در کنار فرزندتان به آن ها کمک می کند تا بتوانند بهتر با شرایط سازگار شوند.

نگرانی های خود را بیان کنید

شما به عنوان والدین حق دارید که از دانشجو در مورد عادات درسی، فعالیت های تفریحی و معاشرت هایش سؤال کنید. معمولا والدین نگرانی های زیادی در مورد سلامت ، موفقیت و آینده فرزندان خود دارند. نگرانی های خود را به صورت کوتاه، روشن و مشخص به فرزندان خود بیان کنید. مراقب باشید که بیان نگرانی های شما تبدیل به سخنرانی و نصیحت نشود. فقط از آنان بخواهید که از خود محافظت و مراقبت کنند. اکثریت والدین نگران مصرف سیگار، قلیان، مواد مخدر، روابط ناسالم و رفتارهای پرخطر هستند. نگرانی های خود را به آن ها بیان کنید. به آنان توضیح دهید که اقدام به رفتارهای پر خطر ی مانند سیگار، یک تصمیم گیری است. آن­ها می­توانند سیگار بکشند، می­توانند سیگار نکشند. در مقابل تعارف دوستان می­توانند تصمیم بگیرند که تسلیم شوند، می­توانند تعارف آن­ها را رد بکنند ولی دوستان خوبی نیز باشند.

فرزند خود را با موضوعات عاطفی و هیجانی بمباران نکنید

دانشجو مایل است مطمئن باشد که اعضای خانواده در شرایط راحت و آسوده­ای به سر می­برند و یا حداقل بداند که مشکل یا بحران خاصی در زندگی آن­ها وجود ندارد. به همین دلیل، سعی کنید که اطلاعات لازم در مورد زندگی خانوادگی را به آن­ها بدهید ولی آن­ها را از مسایل و مشکلات خانوادگی دور نگه دارید. این که دائما" از مشکلات خانوادگی به آن­ها بگویید و آنان را در جریان بحران­هایی بگذارید که هیچ ربطی به آن­ها ندارد، نتیجه­ای غیر از این که ذهنشان را مشغول مشکلات خانوادگی کرده و مشکل تحصیلی و روانی برای دانشجو به بار آید نخواهد داشت.

انتظارات واقع بینانه ای را مشخص و بیان کنید

والدین در مقابل خدمات و امکاناتی که در اختیار فرزندان خود می­گذارند، انتظاراتی نیز از آن­ها دارند. به همین دلیل بسیار عالی است که انتظارات خود را مشخص کنید و سپس به صورت مشخص، شفاف، روشن، کوتاه و مختصر به فرزندانتان بیان کنید.