X

 

یکی از منابع حمایتی مرکز مشاوره در خصوص  رفع مشکلات مالی و اقتصادی دانشجویان،دریافت کمک های  خیرین می باشد که  طی اقدامی خودجوش از سوی مرکز مشاوره وبا همکاری داوطلبین خیر  و با مدیریت واحد مددکاری انجام میگیرد .
دوری از خانواده و مشکلات سازگاری با محیط و افراد جدید خود چالش بزرگی است بنابراین عدم تمکن مالی خانواده ها جهت تامین مالی فرزندانشان که هزینه های زندگی دانشجویی اعم از خرید کتاب ، جزوه ،غذا و هزینه خوابگاه و ..... نیز به آن اضافه می گردد، بر مسائل فوق دامن زده و مشکلات روحی و تحصیلی فراوانی بدنبال خواهد داشت
لذا پرداخت کمک هزینه تحصیلی از جمله مهمترین خدمت مرکز مشاوره به این دسته از دانشجویان می باشد که به 3 شکل زیر شناسایی میشوند  
1-هنگام غربالگری دانشجویان جدیدالورود با پر کردن فرم مددکاری
2-مراجعه مستقیم دانشجو به واحد مددکاری مرکز مرکز مشاوره
3-ارجاع از دیگر واحدهای دانشگاه
بعد از شناسایی دانشجویان فوق و بررسی های بیشتر توسط مددکاران مرکز مشاوره و اطمینان از وضعیت اقتصادی ایشان ، در صورت تایید ،تحت حمایت مالی قرار میگیرند لازم به ذکر است تاکنون 150 دانشجو مشمول دریافت کمک هزینه تحصیلی این مرکز میباشند
خیرین وعزیزانی که تمایل به همکاری و مشارکت در امور خیریه و پرداخت کمک هزینه تحصیلی به دانشجویان مستعد و نیازمند را دارند، میتوانند از طریق یکی از راههای ارتباطی ما در پرداخت کمک هزینه تحصیلی به دانشجویان نیازمند سهیم باشند.

چرا کار خیر باعث می‌شود سالم‌تر باشید؟

بررسی مطالعات مختلف نشان می دهد که فعالیت های خیرخواهانه سبب بهبود سلامت می شود. مشارکت در فعالیت های نوع دوستانه تاثیر قابل توجهی بر سلامت خیرین دارد که مواردی از آن به شرح ذیل است:

** کار خیر ساده ترین راه برای مقابله با استرس و حفظ آرامش است.   
طبق تحقیقی که در مجله Clinical Psychological Science منتشر شد، افرادی که در طول روز بیشتر از دیگران رفتارهای محبت آمیز دارند، به لحاظ عاطفی کمتر تحت تاثیر فشارهای عصبی ناشی از کار قرار می گیرند و در روزهای پر استرس احساس ناخشنودی نخواهیم کرد.

**کار خیر روند پیری مغز را کاهش می دهد.   
68 درصد از داوطلبانی که در یک نظر سنجی در سال 2010 شرکت کردند، اعتقاد داشتند که احساس سلامت آنها ناشی از حس نوع دوستی است. نشریه بولتن روانشناسی با آنالیز نتایج 73 مطالعه در باره مزایای داوطلب کار خیر بودن، از ارتباط میان اقدامات و رفتارهای خیرخواهانه با کاهش خطر ابتلا به بیماری آلزایمر و علائم افسردگی خبر داد.

**کمک مالی خیرخواهانه، لذتبخش است.
براساس مطالعه ای در مجله ساینس، افراد با مبادرت به کمک نقدی به مراکز خیریه، فعالیت عصبی در ناحیه ای از مغز را تجربه کردند که احساس لذت و نشاط قابل توجه را موجب می شود.

**نیکی کردن به دیگران سلامت قلب را افزایش   می دهد.     
یک مطالعه در انجمن پزشکی آمریکا نشان داد در افرادی که داوطلبانه به مدت 10 هفته در یک فعالیت خیرخواهانه کوچک شرکت کردند، میزان التهاب و کلسترول خون کاهش یافت. اما شرکت کنندگانی که فعالیت های نوع دوستانه آنها گسترده تر بود، کاهش قابل توجه علائم بیولوژیکی بیماری قلبی در آنها مشاهده شد.

**نوع دوستی سبب کاهش درد جسمی می شود.           
نتایج یک تحقیق در نشریه ساینس نشان می دهد که اگر دویدن مسافت طولانی به شما آسیب می زند، کمک کردن به دیگران بعد از مسابقه باعث بهبود حال شما می شود. بر این اساس، بیمارانی که درد مزمن داشتند و به عنوان مشاور همکار آموزش دیده بودند، متوجه شدند که پس از کمک به حل مسایل دیگران، درد کمتری دارند.