X

 

مدیریت کسب و کار و بهره‌وری
مؤلفان: محمدرضا رستم بخش - معصومه نعیمی
ناشر: انتشارات خانه آفتاب سال نشر : 1397

پیشگفتار
تحولات گسترده سال‌های اخیر در سطح منطقه‌ای و بین‌المللی، باعث آن شده است که فضای کسب و کار نیز  دچار تغییر و تحولات خاصی شود و لزوم پویاتر شدن همه فعالان این عرصه را بیش از پیش، نموده است. به‌کارگیری علم و هنر افراد لایق و توانمند در این برهه از زمان،  می‌تواند جامعه را از چالش‌های پیش‌ِرو در زمینه کسب و کار، رهایی بخشد. این مفهوم را شاید بتوان در قالب عبارت «مدیریت کسب و کار» بهتر بیان نمود. به عبارت دیگر « مدیریت کسب‌ وکار» مجموعه فرایندهایی است که به شرکت‌ها و سازمان‌ها، کمک می‌کند تا کارایی کسب و کارشان را بهبود بخشند. در واقع این مجموعه فرایندها، با افزایش کارایی و اثربخشی هر شرکت، راه را برای رسیدن به سطوح بالای بهره‌وری هموار خواهند ساخت.
فصل اول کتاب، شامل مفاهیم اولیه مدیریت و کسب و کار است. در این فصل سعی شده تا به صورت مختصر، راجع به مدیریت، کسب و کار و انواع آن، مطالبی در اختیار خوانندگان قرارگیرد.
در فصل دوم کتاب تحت عنوان «فعالیت‌های مرتبط با یک کسب و کار سودآور» نیاز است تا اطلاعاتی در مورد شناسایی و ارزیابی منابع، تعیین مشتریان هدف، شناسایی هزینه‌ها و ... در جهت کسب سود بیشتر از کسب و کار ایجاد شده، داشته باشیم.
«اجرای مدل کسب و کار» عنوان فصل سوم کتاب است که ما را با تعاریف ساختار، سیستم و فرایند، تعیین ویژگی‌ها و شایستگی‌های شغلی کارکنان و انتخاب کارکنان آشنا می‌کند.
ارزش‌گذاری و تأمین مالی یک کسب و کار از اهمیت ویژه‌ای برخودار است که در فصل چهارم کتاب، مورد بحث قرار گرفته است.
فصل پنجم کتاب، خواننده محترم را با فرایند برنامه‌ریزی مدل کسب و کار و کلیاتی در مورد طرح کسب و کار آشنا می‌کند. در فصل پایانی، راجع به بهره‌روری، تعاریف، انواع بهره‌وری، عوامل مؤثر و مدل‌های بهبود بهره‌وری، سخن به میان آمده است.
در اینجا، برخود فرض می‌دانم از تلاش‌های همکار ارجمندم سرکار خانم معصومه نعیمی که در تمامی مراحل تدوین این کتاب، نقش بسیار ارزشمندی داشتند نیز به نوبه خود، سپاسگزاری نمایم و همچنین از دوست و برادر بسیار عزیزم جناب آقای محمدرضا محمدرحیم‌نیا که در به ثمر رسیدن این کتاب زحمات فراوانی کشیدند، تشکر و قدردانی نمایم.
تلاش بر آن بوده است تا با بهره‌مندی از آثار ارزشمند اساتید و صاحب‌نظران این حوزه و بر اساس سرفصل‌های مصوب شورای برنامه‌ریزی درسی دانشگاه جامع علمی کاربردی، این مجموعه تدوین شود، ولی بی‌شک، ارائه نظرات سازنده تمامی عزیزان بزرگوار؛ از طریق پست الکترونیکی mrrostambakhsh@gmail.com  می‌تواند راه‌گشا بوده و در بازنگری و ارتقاء اثر حاضر اینجانب را یاری نماید.


 محمدرضا رستم بخش