دات نت نیوک
اطلاعیه ها

برنامه غذايي صبحانه دانشجويي در خرداد ماه اعلام شد

برنامه صبحانه دانشجویی از 30 اردیبهشت ماه تا 3 خرداد ماه 96 از سوی اداره تغذیه دانشجویان اعلام شد. ...

برنامه غذايي ناهار دانشجويي در خرداد ماه اعلام شد

برنامه ناهار «1» و «2» دانشجویی از 30 اردیبهشت ماه تا 5 خرداد ماه 96 از سوی اداره تغذیه دانشجویان ا...

برنامه غذايي شام دانشجويي در خردادماه اعلام شد

برنامه شام «1» و «2» دانشجویی از 30 اردیبهشت ماه تا 5 خرداد ماه 96 از سوی اداره تغذیه دانشجویان اعل...
آیین نامه کتابخانه های دانشجویی

آیین نامه داخلی کتابخانه های دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی تهران

 

نظر به اهمیت کتاب و کتابخانه و به منظور استفاده بیشتر و کارآمدتر از امکانات موجود در کتابخانه های دانشجویی دانشگاه ، حفظ و نگهداری منابع و اعمال روشهای یکنواخت و هماهنگ در خدمات امانت مواد کتابخانه ای به کلیه اعضای کتابخانه ها این آیین نامه در شورای سیاستگزاری کتابخانه های دانشجویی مطرح و به تصویب رسیده است و قابل اجرا می باشد .

 

تعریف کتابخانه دانشجویی:

مخزن کتابهایی است که پس از تصویب در شورای کتابخانه های دانشجویی خریداری شده و شامل کتابهای علمی تمام رشته­های دانشگاهی علوم پزشکی تهران و کتابهای مذهبی ، فرهنگی و تاریخی می­باشد .

 

اهداف کتابخانه دانشجویی :

پرکردن اوقات فراغت و اعتلای بنیه علمی دانشجویان و نیز فراهم آوردن زمینه­ های تداوم علم آموزی در محیط خوابگاه و در سطحی بالاتر ایجاد فضای آموزشی مناسب که مکمل فضای آموزشی محیط دانشگاه می­باشد .

 شرایط عضویت :

1. 2 قطعه عکس 4*3 (پشت نویسی شده)

2. تکمیل فرم عضویت

3. اصل و کپی کارت دانشجویی معتبر

 دستورالعمل­ها :

1ـ کارت عضویت کتابخانه فقط برای دانشجویان ساکن خوابگاه­های دانشگاه علوم پزشکی تهران صادر می­گردد .

2ـ کتابهای مرجع (اطلس­ها ، فرهنگ­ها ، دائره المعارفها ، کتابشناسی ها ، سالنامه ها و...) فقط برای مطالعه در سالن مطالعه و با کارت دانشجویی معتبرمی باشد .

3ـ به منظور جلوگیری از بروز هر گونه مشکل در هنگام تسویه حساب پایان دوره تحصیلی، تحویل کتاب فقط با ارایه اصل کارت عضویت کتابخانه امکان­ پذیر می­باشد و با ارایه کارتهای دیگر نظیر کارت دانشجویی ، کارت سکونت خوابگاه و غیره امکان­ پذیر نمی­باشد .

تبصره: در صورت مفقود شدن کارت عضویت ، در این خصوص از تمامی کتابخانه­ های خوابگاه­های دیگر استعلام می­گردد و پس از صدور کارت المثنی (فقط یک مرتبه) شماره کارت مفقود شده به تمامی کتابخانه­ ها اعلام می­گردد و در صورت مفقود شدن کارت عضویت المثنی، کارت باطل می­گردد .

4ـ کتاب فقط به دارنده کارت عضویت امانت داده می­شود و دیگران نمی­توانند با استفاده از کارت وی از کتابخانه ، کتاب دریافت نمایند .

5ـ به هر دانشجو با ارایه کارت عضویت دو جلد کتاب علمی و یک جلد کتاب فرهنگی امانت داده می­شود .

6ـ مهلت بازگرداندن کتاب 10 روز است و کارت عضویت فقط به خود شخص تحویل داده می­شود .

7ـ تمدید مدت استفاده از کتاب منوط به تأیید مسؤول کتابخانه ، عدم نیاز دانشجویان دیگر و سابقه خوب دانشجو در تحویل به موقع کتاب می­باشد .

8ـ تمدید مدت استفاده از کتاب حضوری صورت می­گیرد و از طریق تلفن و یا پیغام امکان­ پذیر نمی­باشد .

9ـ مسؤولیت حفظ کتاب به عهده گیرنده کتاب می­باشد و در صورت مفقود شدن باید شخصاً عین کتاب یا آخرین ویرایش را تهیه و به کتابخانه تحویل نماید. در صورت عدم وجود کتاب مفقود شده در بازار، کتاب معادل از نظر محتوایی باید خریداری شود .

10ـ عدم تحویل کتاب و سرباززدن از عودت آن ، مشمول ابطال کارت عضویت کتابخانه و جلوگیری از تسویه حساب پایان دوره تحصیلی می­باشد .

تبصره: در پایان هر سال تحصیلی مسؤول کتابخانه موظف به تحویل اسامی افرادیکه تا مهلت مقرر کتابهای امانت گرفته شده را به کتابخانه مربوطه تحویل نداده­اند به اداره خوابگاهها جهت عدم صدور تسویه حساب می­باشد .

11ـ در خصوص افرادیکه برای عودت کتاب با تأخیر به کتابخانه مربوطه مراجعه می­نمایند ، مطابق با دستورالعمل زیر رفتار می­شود:

الف) در صورت تأخیر برای بار اول ، به ازای هر روز تاخیر 2000 ریال دریافت می شود .

ب) در صورت تأخیر برای بار دوم ، علاوه بر جریمه نقدی ، عضویت فرد برای مدت یک هفته به حالت تعلیق در می آید .

ج) در صورت تأخیر برای بار سوم ، علاوه بر جریمه نقدی ، عضویت فرد به مدت یک ترم تحصیلی تعلیق می گردد .

د) در صورت تاخیر تأخیر بیش از چهار مرتبه ، ابطال کامل کارت .

12ـ تحویل گیرنده کتاب حق صدمه زدن ، نوشتن و یا علامت زدن در داخل کتاب و پاره کردن کتاب را ندارد و در صورت ارتکاب به این اعمال ، باید نسبت به جبران خسارت اقدام نماید .

13ـ در ایام تعطیلات نوروزی و درایام تعطیلات تابستانی هیچگونه کتابی امانت داده نخواهد شد .

14ـ مسؤولین کتابخانه ­ها مسؤول حسن اجرا دقیق آیین­ نامه می­باشند و در صورت مشاهده نقض قانون موظفند مراتب را کتباً به ریاست  کتابخانه های دانشجویی اطلاع دهند تا زمینه پیگیری فراهم گردد .

15ـ هر نوع تغییر در وضعیت آموزشی دانشجویان از قبیل انتقال ، انصراف از تحصیل ، جابجایی ، مهمان شدن و نظایر آن منوط به ارائه برگه تسویه حساب از کتابخانه است .